Individual

Regular sessions with optimal intensity based on client's skill level and goals.

For training pairs

Regular sessions for training buddies. An effective way of training. Best for performance comparable individuals.

For professional athletes

Compensation, physio and conditioning for professional athletes.


Experiences

+10.000 trainings

I do this job for living. I was a proffesional athlete myself, 5 years in Czech national team. I have been surrounded by athletes and physically active people my entire life. I have coached or supervised more than 10000 individual and group training sessios. I also have experiences from abroad (Finland, USA).


Expertise


Sport sciences, abroad experiences, nutrition

I hold a Master degree in Sport Training (Palacky University). I also studied sport physiotheraphy and physiology at University of Jyväskylä (Finland) and through the DNS principle. Education in nutrition goes without saying.


Health


Physiotherapeutic base and prevention

Precise starting possitions, joint centrations, breathing stereotype, functioning core, correct recovery and nutrition. These are my priorities. I have never been injured nor I lead to injury any of my clients.


Change


Different session every time

My trainings are very versatile. Physio, DNS (Dynamic Neuromuscular Stabilization), weightlifting, conditioning and use of all sorts of exercise tools.

P.K. 45 let

Dlouho jsem bojoval s bolestí zad a pan Nezdoba mi znatelně pomohl už po prvním měsíci cvičení. Je na něj spolehnutí a svoji práci dělá precizně. Nejlepší trenér a to jsem jich pár vyzkoušel.

A. M. 36 let

Jakuba bych určitě doporučila. Je znát, když se někdo trefí do svého povolání jako on. Trénování ho baví a tím pádem baví i mě.

R. G. 37 let

Dlouho jsem hledala trenéra co bude mít praxi i nejvyšší vzdělání až jsem náhodou narazila na Jakuba. Chvíli trvalo než jsme našli pravidelné termíny na cvičení, ale už jsou to dva super roky. Hlavně, každý trénink je jiný.

M. L. 29 let

S kolegou z práce jsme k Jakubovi chodili přes půl roku. Neuměli jsme ani rovně stát, natož pak cvičit :D No a teď už přes rok cvičíme sami. Trpělivost toho chlapa je obrovská. Doporučujeme.


© 2018 Mgr. Jakub Nezdoba - Sport training and sport conditioning, IČO: 06742408 | All rights reserved.